Lista aktualności Lista aktualności

"Bo przysięgaliśmy na Orła i Krzyż"

 

W poniedziałek 18 września uczciliśmy pamięć leśników i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1948.

W ten uroczysty dzień przy pomniku znajdującym się na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie zgromadzili się kombatanci, leśnicy z różnych stron kraju, służby mundurowe, samorządowcy oraz uczniowie lokalnych szkół. Po przywitaniu gości przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Celestynów pana Artura Dawidziuka, słowo zabrali: Dyrektor RDLP w Warszawie pan Marek Roman, pani Magdalena Sawka, która odczytała list od Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka oraz płk Zbigniew Zieliński były kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych .

Zebrani w swych przemówieniach przypominali jak ważna jest pamięć o naszych rodakach, którzy oddali swe życie broniąc naszej ojczyzny przed sowiecką agresją. Uroczystościom towarzyszyła oprawa przygotowana przez Orkiestrę Wojskową z Dęblina oraz Wojskowa Asysta Honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. „Każda wojna jest inna, a zarazem taka sama. Wojna zmienia świat, pozostawiając tragiczną pamiątkę pokładów zła drzemiących w człowieku. Patrząc w przyszłość, nie wolno nam nigdy zapomnieć o tym co się zdarzyło. Na tę pamięć zasługują nasi pomordowani Rodacy.”

Ważnym jest by pamięć o bohaterach była żywa wśród młodego pokolenia. Dlatego cieszy aktywny udział młodzieży z lokalnych szkół. Uczniowie z oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli przygotowali poruszające wystąpienie. Opowiedzieli o losach  Polaków, w tym leśników, wywiezionych na wschód po 1939 roku.

Pamięć o bohaterach poległych na wschodzie jest szczególnie bliska sercom leśników. Jednym z pierwszych aresztowanych, był ówczesny Dyrektor Naczelny Lasów Państwowych – Adam Loret, którego okoliczności śmierci i miejsce spoczynku do dziś pozostają niewyjaśnione.