Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Otwarty w Centrum Edukacji Leśnej

W niedzielę 1 lipca odbyło się coroczne główne wydarzenie edukacyjne organizowane przez Nadleśnictwo Celestynów - Dzień Otwarty w Centrum Edukacji Leśnej.

Chłodna i deszczowa aura nie zniechęciła gości, którzy licznie przybyli do Centrum Edukacji Leśnej. Ponad 800 osób wzięło udział w atrakcjach edukacyjnych związanych z lasem i pracą leśników.

Uczestnicy warsztatów entomologicznych obserwowali pod mikroskopem leśne owady i kleszcze, poznawali, jak ciekawymi organizmami są mrówki, a podczas pokazów przyrodniczych przekonali się, że pająki i węże nie są takie straszne. Każdy mógł też stworzyć z papieru własny model owada. Nie zabrakło rozmów z bartnikiem, który dzielił się tajemnicami z życia pszczół, a na miłośników zwierząt czekało „mini zoo”.

Dla wszystkich, którzy lubią wędrować po lesie członkowie Grupy Mazovia Stowarzyszenia Polskiej Szkoły Survivalu przygotowali warsztaty z technik przetrwania oraz pokazali, co należy zabrać na leśną wędrówkę. Na odważnych czekała również nie lada atrakcja – wspinaczka drzewna, którą przygotowali członkowie Federacji Arborystów Polskich. Mali wspinacze mogli podziwiać las z innej perspektywy, wędrując w koronach drzew.

Na stoisku „leśnej apteki” można było uzyskać wiele ciekawych informacji o pospolitych roślinach leśnych, które kryją w sobie właściwości lecznicze, a na smakoszy słodkości czekały konfitury i soki z leśnych owoców.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się także, jak wiele zastosowań ma drewno. Mali goście budowali domek z drewna, próbowali swoich sił we wbijaniu gwoździ, a starsi uczyli się rozpoznawać różne gatunki drewna i konstruowali most według projektu Leonarda da Vinci. Nie zabrakło również dobrej zabawy przy drewnianych grach plenerowych oraz malowania na drewnie. Podczas wydarzenia była okazja poznać pracę kaletnika, który pokazał, jak wykonać ozdoby ze skóry. Ciekawe atrakcje zapewnili także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie i Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na pamiątkę wydarzenia każdy mógł zabrać własnoręcznie wykonaną przypinkę.

Dzień Otwarty był dobrą okazją do rozmów na temat pracy leśników oraz zgłębiania wiedzy na temat mniej znanych aspektów ich pracy, np. projektów rozwojowych takich jak Leśne Gospodarstwa Węglowe.