Lista aktualności Lista aktualności

Na grzyby

Grzybobranie w tym roku nie zapowiadało się zbyt optymistycznie. Suchy i gorący sierpień nie napawał nadzieją na obfite zbiory, jednak aura pogodowa września odmieniła wszystko…

 Ciągłe opady deszczu i ciepłe noce zaowocowały obfitością grzybów. Chyba nawet najmniej wprawieni grzybiarze nie wrócili do swych domów z pustymi koszykami. W celestynowskich lasach obfitujących w podgrzybki, prawdziwki, koźlarki, kurki pojawiły się rzadko spotykane rydze!

Poza radością ze zbierania grzybów, oddychania czystym powietrzem przenikniętym olejkami eterycznymi, mogliśmy nacieszyć oczy całą gamą niezwykłych grzybów, które podczas klasycznego grzybobrania pomijamy. Grzyby niejadalne, trujące czy po prostu mało znane, w tym roku zachwycały ilością i różnorodnością. Przykuwały uwagę kolorami, delikatnością, kształtem, budową czy masowym występowaniem.

Nie ważne czy mamy do czynienia z grzybami jadalnymi czy nie, wszystkie odgrywają bardzo ważną i pożyteczną rolę w przyrodzie. Rozkładają materię organiczną, ułatwiając krążenie pierwiastków w przyrodzie. Grzyby tworzą mikoryzę z drzewami, dzięki której ułatwiają zaopatrzenie w związki pokarmowe i wodę. Dzięki temu poprawie ulega odporność drzew na infekcje, susze czy mrozy. Stanowią również pokarm dla wielu zwierząt.

Trochę statystki z Polski:

Szacuje się, że w Polsce występuje ok. 14 tys. grzybów.

4 tys. to grzyby wielkoowocnikowe (dające się zobaczyć gołym okiem)

Ilość grzybów jadalnych ocenia się na 1100 – 1500 gatunków.

Około 250 gatunków to grzyby trujące.

Sprawdzonych grzybów jadalnych jest kilkadziesiąt gatunków.

Przeciętnie zbieramy od kilku do kilkunastu gatunków grzybów.