Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie naszego Nadleśnictwa znajduje się jeden z największych w Polsce leśnych ośrodków edukacyjnych- Centrum Edukacji Leśnej. To kompleks kilku wyjątkowych obiektów w skład których wchodzi budynek główny Centrum, pole namiotowe z rekreacyjnym budynkiem do obsługi, boisko do siatkówki, a zaraz niedaleko można wybrać się na spacer po kładce na bagnie lub poćwiczyć na ścieżce zdrowia.....

Budynek Centrum Edukacji Leśnej

Centrum jest głównym budynkiem, w którym prowadzone sa zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej. Budynek wyposażony jest w kilka sal, w których można przeprowadzić niezależne od siebie zajęcia.

  • multimedialna ekspozycja przedstawiającą fragment lasu z jej naturalnymi mieszkańcami
  • sala wykładowa gdzie znajduje się rzutnik, ekran i mikroskopy biologiczne
  • sala edukacyjna z makietą „Cykl Życia Lasu", ekspozycją budek lęgowych i nasionami drzew i krzewów
  • sala dotycząca budowy lasu ze ścianą magnetyczną, galerią ptaków, monolitami glebowymi

Centrum Edukacji Leśnej dzięki zgromadzonym przenośnym mikroskopom, lornetkom, lupom, sprzętowi entomologicznemu oraz przewodnikom książkowym, jest przygotowane do prowadzenia zajęć terenowych.

Teren wokół Centrum Edukacji Leśnej został zagospodarowany w ramach projektu "Budowa małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszaru Natura 2000 Bagno Całowanie przed nadmierną presją turystów" w ramach działania 5.1 priorytetu V Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Dzięki projektowi powstało:
  • arboretum
  • łąka kwietna obsadzona mieszanką polskich gatunków roślin
  • pole namiotowe
  • plac zabaw ze zjeżdżalnią linową
  • boisko do siatkówki i badmintona
  • sztuczne żeremie bobrowe na oczku wodnym

Mapa dojazdu do Centrum Edukacji Leśnej:

 

"Golgota leśników polskich"

Na terenie Centrum Edukacji Leśnej znajduje się także pomnik, upamiętniający "Golgotę leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1948", który tworzy granitowy kamień z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej oraz urna z ziemią z Katynia pobrana przez delegację leśników w dniu 10.04.2010 r. Nad całością góruje drewniany krzyż. W pobliżu znajdują się także trzy głazy z wygrawerowanymi nazwami: Katyń, Kresy, Sybir. W głębi rośnie 100 dębów, przy których stoją słupki z tabliczkami zawierającymi nazwiska pomordowanych osób.

 

Ścieżka "Goździkowe Bagno" i ścieżka zdrowia

Ścieżka prowadzi przez niewielkie torfowisko wysokie położone niedaleko Centrum Edukacji Leśnej. Jego największą atrakcją  jest drewniana kładka, która umożliwia przejście przez bagno suchą stopą. Ścieżka prowadząca przez bagno jest stałym elementem zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą oraz miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców. Możemy tu spotkać owadożerną rosiczkę okrągłolistną, borówkę bagienną zwaną także pijanicą, żurawinę, bagno zwyczajne, wełniankę pochwowatą, a także traszke zwyczajną, zaskrońca, żurawia, sowę uszatą, puszczyka a nawet łosia.

Po zejściu z kładki można kontynuować wycieczkę, skręcając w lewo. Dojdziemy wtedy do grupy świerkowej, która jest ewenementem jeśli chodzi o Nadleśnictwo Celestynów (świerk rośnie tu poza granicą swojego występowania). 
 
Skręcając w prawo dojdziemy do wydmy śródlądowej a następnie po wdrapaniu się na nią, dochodzimy do ścieżki zdrowia, która powstała przy wzorcowym parkingu leśnym wybudowanym w ramach programu "Aktywne udostępnianie lasu". składa się ona z kilkunastu urządzeń służących zabawie oraz poprawie kondycji fizycznej.
Regulamin ścieżki edukacyjnej "Goździkowe Bagno" do pobrania poniżej.
 

 

"Pole Namiotowe"

Pole namiotowe zostało wybudowane w ramach projektu zrealizowanego na terenie Centrum Edukacji Leśnej pn. "Budowa małej infrastruktruktury służącej zabezpieczeniu obszaru Natura 2000 Bagno Całowanie przed nadmierną presją turystów" w ramach działania 5.1 priorytetu V Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013
 
 Teren pola namiotowego otoczony jest z trzech stron lasem, z jednej strony rośnie zwarty masyw młodych świerków. W centralnej części terenu pola namiotowego wygospodarowano miejsce na ognisko wraz z ławami. Dla obsługi pola namiotowego powstał budynek z aneksem biurowym o funkcji recepcji z dostępem do kuchni turystycznej, ze stołówko-świetlicą, pralnią, toaletami, ujęciem wody. Zaprojektowane zostało tak, aby mogło    z niego na raz korzystać ok 70 osób. Ta forma wypoczynku głównie skierowana jest to uczestników zajęć wielodniowych oraz harcerzy.
 
W pobliżu budynku recepcji znajduje się plac zabaw dla małych dzieci, a dla dorosłych i młodzieży powstały dwa boiska sportowe od badmintona i siatkówki. 

 

"Kładka nad jeziorem w rezerwacie Torfy"

Jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc Nadleśnictwa Celestynów jest rezerwat „Na Torfach" im. Janusza Kozłowskiego. Został on utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 4 kwietnia 1977 roku w celu zachowania jeziora i fragmentu lasu stanowiącego ostoję licznych gatunków zwierząt chronionych. 
 
Jego centralną część zajmuje płytkie jezioro potorfowe o powierzchni 7 ha, porośnięte roślinnością wodną. Urozmaicona linia brzegowa oraz liczne wysepki stwarzają doskonałe warunki do gniazdowania ok. 44 gatunków ptaków m.in. łabędzi, czapli i kaczek. W jeziorze żyje ponad 20 gatunków ryb, w tym rzadkich tj. strzelba błotna, piskorz, słonecznica i różanka. 
 
Rezerwat "Na Torfach", jako jeden z 20 rezerwatów (spośród 184 rezerwatów przyrody województwa mazowieckiego), został udostępniony społeczeństwu. Na obrzeżu jeziora wyznaczono ścieżkę dydaktyczną „Łabędzim Szlakiem" z kładką prowadzącą na pomost widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro Torfy. 
 
 

Materiały do pobrania