Wydarzenia Wydarzenia

O zwierzętach zimą w CEL

W niedzielę 12 lutego 2017 r. w Centrum Edukacji Leśnej odbył się dzień otwarty, którego tematem przewodnim były zwierzęta w lesie zimą.

Nadleśnictwo Celestynów przygotowało upominki dla uczestników dnia otwartego. Nasi goście mogli "poczęstować się" budkami dla ptaków i powiesić je na swoim podwórku. Do każdej budki była załączona instrukcja, ponieważ budki należy powiesić w odpowiedni sposób i co roku czyścić.

Udostępniliśmy sale ekspozycyjne do zwiedzania, zorganizowaliśmy kącik zabaw dla dzieci, a także zapewniliśmy trzy tematyczne spotkania w sali konferencyjnej.

Pan Bogdan Wójcik, pracownik Nadleśnictwa Celestynów, który od wielu lat pracuje na terenie Leśnictwa Czarci Dół, opowiedział kilka fascynujących anegdotek o spotkaniach ze zwierzętami w lesie. Dowiedzieliśmy się też, że spotkania z dzikimi zwierzętami mogą być niebezpieczne i należy zachować ostrożność. Podobnie jak u ludzi - rodzice chronią swoje dzieci i jeśli ktoś przypadkiem znajdzie się między lochą (dziczą mamą) a warchlakami (dziczymi dziećmi) powinien spokojnie odejść. Pan Bogdan opowiedział także o zachowaniach żurawi, saren, jeleni i lisów. W opowieściach leśnika pomagały dzieci, które wcielały się w zwierzątka. Praca leśnika jest bardzo ciekawa, ale zdarzają się także nieprzyjemne sytuacje. Podczas tego spotkania poruszyliśmy także temat zagrożenia pożarowego w lasach zainicjowany pytaniem uczestnika dnia otwartego. Każdy powinien wiedzieć, że rozpalanie ogniska w lesie jest zabronione. Grozi nie tylko mandatem czy pouczeniem od pracownika Służby Leśnej, ale przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla roślin i zwierząt w lesie, a także dla ludzi - okolicznych mieszkańców, strażaków i osób pracujących w lesie.

Kolejne spotkanie poprowadził Mateusz Grzębkowski, ornitolog, który wspiera Nadleśnictwo Celestynów w akcjach obrączkowania ptaków. Opowiedział o tym, jak ptaki radzą sobie z zimą i jak my możemy im w tym pomóc. Wyjaśnił, dlaczego niektóre ptaki odlatują, a inne przylatują do Polski na zimę. Podczas tego spotkania pojawiło się wiele ornitologicznych ciekawostek.

Katarzyna Tołkacz ze Stowarzyszenia dla Natury WILK przekonała słuchaczy, że wilki wcale nie są takie straszne. Opowiedziała o biologii wilków, metodach badań tego gatunku i sposobach ochrony. Przygotowała także warsztaty z rozpoznawania czaszek ssaków.

Bardzo dziękujemy za przybycie i spędzenie tego dnia z nami. Zapraszamy na kolejne spotkanie już w piątek 17 lutego!